LIKOVNA SEKCIJA: Umjetnici koji „miješaju“ boje

Likovna sekcija je jedna od onih na kojoj učenici ispoljavaju svoje umjetničke sklonosti i usavršavaju se u tome. Sekciju vodi nastavnik Mladen Ćajić, a pohađa je oko dvadeset članova. Održava se u kabinetu likovne kulture dva puta sedmično, za učenike prve smjene srijedom, a za učenike druge smjene utorkom.

Prema riječima nastavnika Mladena, sekcija je za učenike svih razreda s tim da učenici šestog razreda nisu još uvijek uključeni u ove aktivnosti. Nastavnik je istakao i to da nije bitno da li su učenici nadareni nego da je bitna volja i želja za slikanjem.

Većina članova Likovne sekcije učestvuje na raznim likovnim konkursima i ostvaruju mnogo dobre rezultate – rekao je nastavnik.

Nagrađeni učenici su:

2011/12. učenica Ilirijana Bašović, iz VIII1 razreda, osvojila je treće mjesto na likovnom konkursu „Ozrensko dragovanje” na Ozrenu;

2011/12. učenica Darija Zečević, iz VIII5, osvojila je prvo mjesto na likovnom konkursu “Ja reporter – moja budućnost”  u organizaciji WORLD WISION-a;

2013/14. na likovnom konkursu „Crtam zimsku idilu za čestitku” učenica Željana Ponjarac, iz VIII2, osvojila je nagradu štampanje likovnog rada na čestitkama za Novu godinu;

2014/15. učenica osmog razreda Anastasija Cvijetić dobila je treću nagradu na likovnom konkursu projekta PRO-budućnost na temu „Različitost obogaćuje”;

2015/16. učenik VII razreda Đorđe Kovačević, dobio je 1. nagradu na likovnom konkursu projekta PRO­-budućnost na temu „Različitost obogaćuje”;

2017/18. na 7. Međunarodnom likovnom konkursu “Šetnje pod morem”, u Sloveniji, učenica VII4 razreda Marija Bojat osvojila je GRAND PRI i dobila zlatnu plaketu za najuspješniji likovni rad, a rukovodilac likovne sekcije nastavnik Mladen Ćajić dobio je Zlatnu plaketu za najuspješnijeg mentora.

Nastavnik je takođe istakao da su radovi koji se crtaju na sekciji dosta detaljniji i precizniji od radova na redovnoj nastavi. Učenici se na sekciji bave i estetskim vrednovanjem radova, izložbenim aktivnostima – izlaganjem u holu škole, učestvovanjem na konkursima, razvijanjem dječije mašte.

Na pitanje da li smatra da imaju sva materijalna sredstva za rad nastavnik je odgovorio:

Nažalost ne. Nedostaje mnogo: štafelaji, projektori, razne boje, koje se ne mogu nabaviti kod nas.

Razgovarali smo i sa učenicima koji pohađaju časove ove sekcije i saznali mnogo toga. Od Marijane smo čuli da voli da crta i da želi da razvija svoj talenat. Učenica Milica Borovčanin na Likovnoj sekciji razvija svoje ideje i kreativnost. Teodora Đerić je dodala da je crtanje opušta. Katarina Pavlović i Nikola Kosorić bi voljeli da se u budućnosti bave slikarstvom. Na izložbi bivše učenice OŠ „Sokolac” Milice Mirić, bila je Milica Bajagić i rekla nam je da bi jednoga dana i ona voljela da ima svoju izložbu.

Pripremile: Katarina Biljić i Milica Bajagić (Lingvistička sekcija)