Site icon Основна школа СОКОЛАЦ

Крсна слава и Дан Основне школе „Соколац“ (ФОТО)

Основна школа „Соколац“ и ове године је традиционалном Светосавском академијом обиљежила Дан школе и школски славу Светог Саву. Дан посвећен највећем српском просветитељу и првом српском архиепископу, обиљежен је 26.1.2024. године у Парохијском дому пригодним културно-умјетничким програмом у оквиру којег су уручене награде и захвалнице најуспјешнијим ученицима и појединцима.

Расто Немањић (Свети Сава), у своје вријеме, на прелазу из 12. у 13. вијек био је визионар и за то вријеме изузетно модеран човјек, способан да види далеко у будућност. Само такав човјек је могао оставити овакво и оволико завјештање, које нас обавезује да га и послије 800 година славимо као да је наш савременик, а српска историја и култура да га забиљеже као једну од најзначајнијих личности на овим просторима.Колико смо ми данас у 21. вијеку, за разлику од Светог Саве од прије 8 вијекова, модерни, визионари и колико далеко можемо да антиципирамо своју будућност, остаје да покажу резултати нашег рада, у поздравном говору је истакао директор школе Ђорђе Рајић, те се захвалио Црквеној општини Соколац на уступљеном простору Духовног центра.

Ове година Основна школа Соколац обиљежава 150 година рада и постојања, што нас чини једном од најстаријих образовних установа на овим просторима. У Зборнику који се бави школством Источне Босне на крају турске владавине са краја 19. вијека, стоји податак да је прва школа на овој територији почела са радом давне 1874. године. 150 година је дуг период који је на овим просторима изњедрио значајан број великих и угледних људи, и управо због њих имамо моралну и људску обавезу да га адекватно и обиљежимо, што планирамо урадити адекватном монографијом и свечаном академијом.

У бесједи о Савиндану, старјешина храма Св. пророка Илије, отац Илија Чупић истакао је да је пут који је српском народу одредио Свети Сава једини испаван пут, пут православља и истинске духовности, те да се кључ опстанка, духовности, културе и идентитета српског народа налази у здравој породици. Тиме је завјештање Светог Саве највеће богатство које се већ осам вијекова његује и обиљежава.

Наставник српског језика у Основној школи „Соколац“ Јадранка Јанковић је истакла да је поред многобројних приредби које имају у току школске године, ова најзначајнија, узимајући у обзир сам празник и величину Светог Саве у нашем народу.

Дјеца како кроз програм, часове српског језика и вјеронауке заиста много науче о овом светитељу. Схватају значај који су уклопили са традицојом у својим домовима, у школи, тако да је ово посебна свечаност за нас. На овој Свечаној академији ученици су се публици представили кроз књижева дјела и пјесме које су ушле у традицију и свакодневно извођење. Посебно ме радује што дјеца лично доживљавају Светог Саву и што сам схватила као наставник српског језика да су се они и ван школе упознали са ликом и дјелом овог просветитеља, навела је наставница Јанковић.

Посебно признање поводом Дана и славе школе, синоћ је уручено дугогодишњем педагогу ове школе Момирки Боровчанин.

Посебна признања су посебна само онда када се ријетко додјељују. У супротном лако бивају обезвријеђена. Према подацима наше школе, повеља као вид признања до сада у нашој установи никада није додијељена појединцу. Повеља је исправа којом се додјељује неко право, привилегија или част; свечани писани акт, којим се објављује или посебно важна порука или се обиљежавају значајна дјела. Овом Повељом ми управо обиљежавамо једно значајно људско и професионално дјело. У ОШ Соколац 40 година радног вијека и свог професионалног живота провела је једна жена која је својим педагошким радом и односом према људима подизала и чувала интегритет наше професије, те свим будућим генерацијама задала озбиљан задатак како том професијом морају да се баве. Свако друштво има појединце који својим радом, залагањем, људским и професионалним постигнућима задуже то друштво тако што му непогрешиво задају смјер његовог будућег кретања. Такве људе називамо елитом једног друштва. Управо тој елити припада наш педагог, велика Момирка Боровчанин којој Наставничко вијеће и управа школе ову Повељу заслужно и од срца додјељују.

Свети Сава је проповиједао доброту, рад и учење да би људи свијетла образа стали једни пред друге. У том духу треба живјети, учити и стварати, а поштујући ова начела најталентованији ученици литерарне и ликовне секције школе сваке године стварају најљепше радове на тему Светосавља. Светосавска академија била је прилика да се додијеле награде за најбоље литерарне и ликовне радове.

У литерарном и прозном стваралаштву издвојили су се Мићић Кристина која је освојила прву награду, другу награду освојила је Маријана Вукотић а трећу Страхиња Марковић.

Вања Симић освојила је награду за најбољи ликовни рад, друга награда припала је Бојани Дебелногић, док је трећа награда отишла у руке Николини Грујић.

Светосавској академији присуствовали су представници локалних власти, установа и предузећа са подручја општине, велики број пензионисаних колега и суграђана.

(Кориштен дио текста са портала „Инфо центар“ Соколац)

Exit mobile version